Tradycyjne techniki kucia stali

Posted by admin on cze 6, 2016 in kowalstwo artystyczne |

Chociaż wydawałoby się, że kowalstwo artystyczne zanika, to jednak nadal są wśród nas tacy, którzy uwielbiają eleganckie, ręcznie robione i unikatowe kompozycje. Dzięki nim firmy wykorzystujące tradycyjne techniki nadal mają ręce pełne roboty. Piękne balustrady, ogrodzenia czy bramy kute ręcznie to wyjątkowy wybór na długie lata – zachwycają swoim urokiem i nikt nie będzie miał takich samych!

forge-722569_1920

Tradycyjne techniki kucia stali, które wykorzystywane są już od wieków, także i dzisiaj służą do przygotowywania różnego rodzaju elementów kutych. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane techniki kucia stali, dzięki którym można tworzyć unikatowe kompozycje z tego metalu.

Spęczanie
Jest to technika pozwalająca na pogrubieniu rozżarzonego materiału metalowego w dowolnym miejscu. Polega na ustawieniu elementu pionowo, a następnie na uderzaniu młotkiem w jego końcówkę tak, aby uzyskać pogrubienie w jego dolnej części.

Ściąganie
Pozwala na dokonanie zmiany średnicy lub grubości przekuwanego elementu. Rozgrzany pręt jest uderzany przy pomocy młotka na całej długości, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej grubości na danej długości. Przykładowo można nadać mu kształt stożka.

Spłaszczanie
Służy do spłaszczania elementu, uzyskania łopatkowatego kształtu, polega na uderzeniu w rozżarzony element w celu nadania mu pożądanej szerokości. Następnie może być on poddany innym procesom, na przykład wykręcaniu, zawijaniu, nadcinaniu czy fakturowaniu dla nadania mu estetycznego wyglądu.

Czopowanie
Pozwala na połączenie elementów ze sobą. Kowal wykonuje wtedy przekucie w jednym elemencie, a następnie drugi delikatnie ściąga, aby uzyskać stożek. Potem ściągnięty element dopasowuje do drugiego i wykonuje spęczanie. Dzięki czopowaniu nie ma potrzeby stosowania spawania.

Zgrzewanie
Dwa elementy łączone są ze sobą przez zgrzewanie w odpowiednio wysokiej temperaturze rzędu 1200 stopni Celsjusza. Także pozwala na wyeliminowanie procesu spawania.

Przecinanie
Technika pozwalająca na usunięcie nadmiaru materiału lub też wykonanie w nim dekoracyjnych podcięć. Stosuje się specjalne narzędzia – podcinki i przecinaki.

Przekuwanie
Technika polegająca na wykonaniu w materiale otworów specjalnymi przebijakami.

Powyżej zaprezentowaliśmy tylko podstawowe techniki kucia stali, dzięki którym zręczny rzemieślnik jest w stanie wykonać wyjątkowe kompozycje. Jeżeli również zależy ci na tym, aby uzyskać piękną bramę czy balustradę kutą takimi tradycyjnymi sposobami, możesz zamówić ją w firmie Efekt-Metal, która od lat specjalizuje się w tego rodzaju pracach. Z jej ofertą i galerią realizacji można zapoznać się pod adresem: http://efekt-metal.pl/.

Tagi: ,

Comments are closed.