Lite czy kompozytowe- Jakie deski wybrać na taras?

Posted by Ania on Lis 24, 2016 in Bez kategorii, kowalstwo artystyczne, ogrodzenie |

taras

Własny taras to marzenie wielu ludzi. Zwłaszcza mieszkańcy domów wielorodzinnych, wieżowców, czyli tak zwanych bloków marzą o dużym tarasie. Marzenia te najczęściej biorą się z tego, iż w wieżowcach balkony są malutkie i nie pozwalają na swobodne na nich wypoczywanie a co dopiero na przykład grillowanie. Dlatego osoby budujące własne domu niemal zawsze przy projektowaniu budynku zaznaczają, że ma się w nim znaleźć taras. Jest to niezwykle lubiane miejsce do wypoczynku relaksu, spotkań ze znajomymi, zabawy z dziećmi. Taras może pełnić przeróżne funkcje. Jego wielkość również ma znaczenie do późniejszego wykorzystania. Istotny jest również materiał z którego taras został wykonany.
Najchętniej do  jego budowy wykorzystuje się deski tarasowe. Te mogą być wykonane z różnych materiałów. W sklepach można spotkać następujące typy desek na taras:

  • deski kompozytowe
  • lite deski tarasowe

Deski z kompozytu to połączenie trocin drewnianych z PCV. W przypadku klasycznych desek litych istotne znaczenie ma trwałość, twardość oraz odporność danego gatunku drewna.
Najchętniej wykorzystywanymi gatunkami do tego celu są gatunki europejskie takie jak
modrzew europejski oraz syberyjski. Modrzew Europejski  odporny jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jego niewątpliwymi zaletami jest oryginalny wygląd oraz niska cena.
Z kolei Modrzew Syberyjski jest surowcem o lepszych parametrach od europejskiego krewniaka. Ma mniej sęków w ciemnej otoczce, oraz jest mniej żywiczny.
Jeśli chodzi o popularne gatunki drzew egzotycznych to na tarasy często wykorzystywane są: Garapa, Cumaru oraz Bangkirai.

  • Garapa- jest gatunkiem mogącym poszczycić się  zróżnicowanymi odcieniami. Drewno to jest twarde, ciężkie oraz co szczególnie ważne odporne na biodegradację dzięki  zawartości krzemu. Taras wykonany z tego drewna może wytrzymać nawet 30 lat.
  • Cumaru jest również polecane gdyż odporne jest na tłuszcz, kurz jak również wodę. Jego wybarwienie wpada w   głęboki brąz. Taras wykonany z tego drewna będzie odporny na grzyby.
  • Bangkirai. Z kolei to chyba najbardziej lubiany i najczęściej wykorzystywany na tarasy gatunek drewna egzotycznego. Nie wymaga dodatkowej konserwacji. Przybiera różne odcienie od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Drewno  Bangkirai. Odporne jest na ataki szkodników raz grzybów. Świetnie radzi sobie również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Deski tarasowe z litego drewna mają mocną konkurencje w postaci desek kompozytowych.
Zawartość drewna w tworzywie wynosi od 30 do 50%. Powierzchnia takich desek w dotyku przypomina w pewnym stopniu drewno. Są trwałe, odporne na wilgoć, łatwe w montażu. Gotowe zestawy tarasowe mogą składać się z legarów, derek, łączników oraz maskownic.

Deski tarasowe kompozytowe mają swoich przeciwników. Z reguły są to osoby dbające o ekologię i stawiające na naturalność. Świadomość ludzi wzrasta i ponownie zaczynają doceniać oni prawdziwe drewno. W poszukiwaniu desek tarasowych warto zajrzeć na stronę http://parkietydlaciebie.pl. Firma ta specjalizuje się w deskach drewnianych. Profesjonalna obsługa ogromna wiedza pozwolą wspólnie wybrać produkt najwyższej jakości, który będzie idealnie nadawał się na taras.

Comments are closed.