Kowalstwo co to teraz znaczy?

Posted by admin on Mar 21, 2014 in kowalstwo artystyczne |

anvil-103122_640Kowalstwo to przede wszystkim rzemiosło, które znane człowiekowi jest już od pokoleń. Obecnie jednak kowal nie zajmuje się już tym co kiedyś. Nie ma już takiego pogłosu i znaczenia jak kiedyś, nie zmienia to jednak faktu, że kowala nadal traktuje się z wielkim szacunkiem.

Kiedyś kowal zajmował się podkuwaniem koni i tworzeniem przedmiotów powszechnego użytku. Obecnie kowal został artystą. Wyspecjalizowanym, twardym i posługującym się młotem artystą. Prócz młotka kowal posługuje się również paleniskiem, kowadłem, kleszczami i rękawicami oraz fartuchem.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że przedmioty te zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat, a mimo tego jest wiele osób, które posiadające stare narzędzia, wręcz zabytkowe nadal w swoich warsztatach.

W średniowieczu kowale pracowali w kuźniach, obecnie nic tutaj się nie zmieniło. Co prawda kuźnie niektórych kowali stały się lepiej wyposażone, znaleźć możemy w nich już nawet elektroniczne urządzenia jak choćby mieszki od powietrza, jednak sam sposób wyrobu metali się nie zmienił.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda praca kowala na co dzień udać musisz się do muzeum kowalstwa w Wojciechowie. Przy okazji będziesz mógł obejrzeć kolekcję krat, krzyży, zestawów kominkowych, wieszaków i świeczników, a niektóre z eksponatów mierzą sobie już dziesiątki lat.

Comments are closed.