Kowalstwo artystyczne z bliska

Posted by admin on Kwi 11, 2011 in kowalstwo artystyczne |

Przed prawie każdym domem w bogatszych dzielnicach można natknąć się na ogrodzenia kute, które nie dość, że skutecznie chronią przed niespodziewanymi gośćmi to jeszcze wyglądają naprawdę ładnie. Postanowiłem się im przyglądnąć z bliska.

Wszystkie z tego rodzaju wyrobów charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością ? to jest jedna z ich podstawowych zalet, że są wykonywane z pełnych fragmentów żelaza i podczas kucia poddawane są procesowi hartowania, który znacznie zwiększa ich odporność głównie na uszkodzenia mechaniczne. Jest to cecha wspólna dla czegoś takiego jak elementy kute.

Poza tym każde ogrodzenie czy też balustrada różnią się pomiędzy sobą. Wzorami. Każdy może być zupełnie inny, a możliwości są praktycznie nieograniczone. Najbardziej proste bramy lub ogrodzenia to takie, które składają się z prętów poziomych ułożonych na prostokątnej ramie z jedną belką ukośną. Wykończenie górne tych elementów to delikatne zaokrąglenie w postaci łyżki. Znacznie częściej można jednak spotkać pręty zakręcone w spiralę, które zakończone są ostro i przeważnie poniżej szpikulca znajduje się jakiś element ozdobny.

Balustrady kute charakteryzują się tym, że wykonywane są w segmentach (wiele ogrodzeń też) ? w środku każdego z nich znajduje się często jakiś delikatny ozdobnik, który nadaje całemu ogrodzeniu bardzo ładnego charakteru. Ozdobnik ten może przybierać różnorakie formy ? róże, beczki, splot delikatnych i niezwykle cienkich prętów. Ogólnie wszystko co pojawi się w wyobraźni kowala. To element ważny, który musi być identyczny zarówno w bramach, ogrodzeniach jak i balustradach ? wtedy tworzą one całość.

Podsumowując ? kowalstwo artystyczne to odrębna dziedzina sztuki, a dobierając coś do swojego domu lub ogrodu należy podejść do tego z wyjątkowym smakiem i dobrym gustem. Tylko wtedy efekt pięknego wykończenia zostanie osiągnięty. W pozostałych przypadkach może to oznaczać wyrzucenie dużych pieniędzy. Bardzo dużych pieniędzy.

Comments are closed.