Jak wygląda praca kowala

Posted by admin on Sie 17, 2012 in kowalstwo artystyczne |

Ze względu na to, że cały świat idzie do przodu, a postęp jest widoczny niemalże w każdej dziedzinie życia, również praca kowala nabrała nieco innego charakteru niż kiedyś. Po tym, jak konie zostały zastąpione samochodami oraz maszynami, kowalstwo porusza wiele innych kwestii związanych z tym fachem, które dotyczą między innymi strefy dekoracyjnej i architektonicznej.

Z tego względu coraz więcej ludzi zaczyna kojarzyć tan zawód nie z podkuwaniem koni, ale z wytwarzaniem furtek, balustrad, ogrodzeń czy krat ozdobnych. W związku z tym współcześnie można rozumieć kowala jak osobę, która jest przedsiębiorcą trudniącym się obróbką metali i wytwarzaniem z tego materiału przeróżnych elementów.

Bardzo często tacy ludzie zajmują się produkcją i zdobnictwem towarów nie tylko użytkowych, ale zakrawających niemalże o dzieło sztuki. Bardzo często takie przedmioty stosuje się we wnętrzach, jako oryginalny detal, bądź spełniają one rolę architektonicznego dopełnienia. Za przykład mogą nam posłużyć kute klamki, barierki czy uchwyty.

Coraz więcej osób zatrudnia kowali do podkreślenia wyjątkowości ich domu oraz wnętrza. Pamiętajmy o tym, że właśnie takie kowalstwo zwane jest artystycznym. Fach ten wymaga niesamowitej dokładności, skupienia, cierpliwości oraz wielu lat doświadczenia. Z tego względu elementy wykonywane z metali są stosunkowo drogie, jednak zawsze prezentują się znakomicie.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na świecznik, bramę ogrodową, ogrodzenie czy zaprojektowanie i wykonanie kominka, każdy z tych elementów może stać się niesamowicie pięknym dopełnieniem. Pamiętaj, że tego typu rzeźbienia świadczą o elegancji oraz stylu osoby, która je zamawia. Jeżeli dodatkowo wpiszą się w otoczenie, mamy zagwarantowany sukces.

Tagi:

1 Comment

Jacek
Gru 2, 2012 at 12:44

Dobry i rzeczowy artykuł. Ludzie wypowiadając słowo kowal najczęściej myślą o człowieku, który w dawnych czasach podkuwał konie. Niestety, a zarazem na szczęście dzisiejsze kowalstwo, jest bardziej metaloplastyką. Upraszczając, używając technik kowalskich, tworzymy pewnego rodzaju dzieła sztuki odnoszące się do wspomnianej metaloplastyki. Aczkolwiek czasy dzisiejsze delikatnie mówiąc zubożyły to piękne rzemiosło, poprzez wyrabianie swoich produktów z odlewów staliwnych i różnego rodzaju odkuwek matrycowych. Jednak jest to również jeden ze sposobów na zarabianie pieniążków, a czasy mamy ciężkie więc każda inicjatywa jest godna podziwu jak również pochwały. Więc gratuluję kolegom po fachu przejawu własnej, artystycznej inicjatywy, która jak sądzę jest jednym ze sposobów na życie. Może doczekamy się czasów, kiedy to zawód kowala artysty będzie nie tylko podziwiany, ale i doceniany, a to przekłada się na względy ekonomiczne. Macie wspaniały dar tworzenia pięknych, kunsztownych wyrobów i miejmy nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli cieszyć się w pełnym tego słowa znaczeniu, z uprawiania naszego rzemiosła. Serdecznie pozdrawiam autorów bloga. Jacek z mazur.


 

Copyright © 2018 Kowalstwo artystyczne.